Набрання чинності від 22.04.2005
Документ на сайті ВР

НАКАЗ ДСУНЗБА №199
Про затвердження Інструкції про порядок перевезення зброї та боєприпасів пасажирськими рейсами авіаційного транспорту

1. Загальні положення

1.1 Ця Інструкція розроблена відповідно до Закону України “Про Державну програму авіаційної безпеки цивільної авіації” від 20.02.2003 N 545-IV ( 545-15 ) з урахуванням рекомендацій і стандартів Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО, DOC 8973/6).

1.2. Інструкція регламентує порядок організації безпечного перевезення зброї та боєприпасів пасажирськими рейсами фізичними або юридичними особами, а також обов’язки посадових осіб аеропортів, експлуатантів, які залучаються для забезпечення перевезення зброї пасажирськими рейсами.

1.3. Інструкція поширюється і є обов’язковою для авіаційних підприємств, аеропортів (аеродромів), експлуатантів цивільної авіації (далі – авіаційні суб’єкти) незалежно від форм власності та відомчої належності, які здійснюють експлуатацію цивільних повітряних суден, а також на користувачів авіаційного транспорту.

1.4. Нормативні посилання

Під час розроблення Інструкції використовувалися такі нормативно-правові акти:

Закон України “Про Державну програму авіаційної безпеки цивільної авіації” від 20.02.2003 N 545-IV ( 545-15 ).

Керівництво з безпеки для захисту цивільної авіації від актів незаконного втручання (DOC 8973/6, ІКАО, 2002 р.).

Додаток 17 ( 995_655 ) до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію ( 995_038 ) (Чикаго, 1944р.) “Безпека. Захист міжнародної цивільної авіації від актів незаконного втручання” (видання 7, 2002 р.).

Додаток 18 ( 995_655 ) до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію ( 995_038 ) (Чикаго, 1944 р.) “Безпечне перевезення небезпечних вантажів повітрям”.

Правила сертифікації експлуатантів, затверджені наказом Міністерства транспорту України від 29.05.98 N 204 ( z0552-98 ), зареєстровані в Мін’юсті України 09.09.98 за N 552/2992 (із змінами та доповненнями).

Інструкція про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.98 N 622 ( z0637-98 ), зареєстрована в Міністерстві юстиції України 07.10.98 за N 637/3077 (із змінами та доповненнями).

1.5. Визначення

У цій Інструкції терміни мають такі значення:

Авіаційний персонал- особовий склад авіаційного підприємства, організації, підрозділу, навчального закладу, що складається з авіаційних спеціалістів за професійною ознакою.

Аеропорт відправлення – аеропорт, з якого згідно з договором про повітряне перевезення починається перевезення пасажира, багажу, вантажу або пошти.

Аеропорт призначення – аеропорт, у якому згідно з договором про повітряне перевезення має бути закінчено перевезення пасажира, багажу, вантажу або пошти.

Пасажир – особа, за винятком членів екіпажу, яка перевозиться або повинна перевозитися на повітряному судні відповідно до договору повітряного перевезення.

Пасажирське повітряне судно – повітряне судно, що здійснює перевезення осіб, які не є членами екіпажу, співробітниками експлуатанта при виконанні службових обов’язків, уповноваженими представниками відповідного національногооргануабо супроводжуючими партію вантажу.

1.6. Скорочення

У цій Інструкції скорочення мають такі значення:

АБ – авіаційна безпека;

ІКАО – Міжнародна організація цивільної авіації;

КПС – командир повітряного судна;

ПС – повітряне судно;

СТЗБ – спеціальні технічні засоби безпеки;

МВС України – Міністерство внутрішніх справ України;

ГУ МВС України – Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Криму, м. Києві, Київській області;

УМВС України – управління внутрішніх справ України в області, м. Севастополі.

2. Перевезення зброї та боєприпасів пасажирськими рейсами авіаційного транспорту

2.1. Пасажирськими рейсами авіаційного транспорту дозволяється перевезення:

бойової нарізної армійських зразків зброї або виготовленої за спеціальним замовленням, вихолощеної, навчальної, несучасної стрілецької, спортивної, мисливської нарізної, комбінованої і гладкоствольної вогнепальної зброї, бойових припасів до цих видів зброї, пневматичної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії та зазначених патронів, холодної (арбалети, мисливські ножі, катани, шаблі, шашки, мечі, палаші, ятагани, фінські ножі, кортики, кинджали, штики, штик-ножі), учбової, бутафорської зброї, газових пістолетів та револьверів, що належать підприємствам, установам, організаціям, господарським об’єднанням та громадянам.

2.2. Усі види зброї фізичних осіб перевозяться в розрядженому, розібраному (якщо це можливо) стані як зареєстрований багаж, у спеціальному переносному металевому контейнері з надійним замком у багажному відсіку повітряного судна, у місці, не доступному для пасажирів та екіпажу під час польоту.

Зброя та боєприпаси юридичних осіб великих партій (у разі не можливості її перевезення у переносному контейнері) перевозиться в ізольованих багажних та технічних відсіках ПС у заводській упаковці, яка унеможливлює доступ до зброї та боєприпасів під час польоту всіх осіб, які перебувають на борту ПС.

Боєприпаси перевозяться в окремій від зброї упаковці.

2.3. Перевезення зброї і бойових припасів, які належать юридичним особам

2.3.1. Перевезення зброї, а також мисливського пороху, заряджених мисливських та спортивних патронів, боєприпасів до зброї армійських зразків, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дій, та зазначених патронів здійснюється згідно з вимогами Додатка 17 “Безпека. Захист міжнародної цивільної авіації від актів незаконного втручання” (видання 7, 2002 р.) до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію (Чикаго, 1944 р.) та Керівництва з безпеки для захисту цивільної авіації від актів незаконного втручання (DOC 8973/6, ІКАО 2002 р.).

2.3.2. Перевезення зброї та боєприпасів до неї, юридичними особами здійснюється на підставі дозволів на придбання ввезення та перевезення зброї та боєприпасів, виданих органами внутрішніх справ з письмовим клопотанням керівника підприємства, установи, організації , у якому зазначаються:

найменування, кількість вантажу (марка і заводський номер зброї, кількість і калібр боєприпасів), що буде перевозитися, маршрут, початковий і кінцевий пункти перевезення;

відомості про осіб, відповідальних за перевезення та отримання зазначеного багажу (прізвище, ім’я, по батькові, дата, паспортні дані);

платіжне доручення (квитанція ) банку про оплату послуг, пов’язаних з видачею дозволу на перевезення зброї і боєприпасів.

2.3.3. Юридична особа забезпечує подання зброї в упаковці окремо від набоїв. Упаковані належним чином зброя та боєприпаси візуальному огляду не підлягають. Контроль на безпеку такого багажу здійснюється за допомогою спеціальних технічних засобів. Упакована зброя та набої до неї перевозяться на ПС у місці, не доступному для будь-якої особи на борту ПС (ізольовані багажні та технічні відсіки).Аналогічноперевозитьсямузейна, театрально-сценічна (бутафорська) та мисливська зброя.

2.3.4. Дозвіл на ввіз з-за кордону та вивіз з України вогнепальної, пневматичної, холодної зброї та боєприпасів до зброї, мисливського пороху, вибухових матеріалів міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, підприємствам, установам, організаціям, господарським об’єднанням, а також іноземним фірмам на підставі міжнародних угод та договорів надає Департамент громадської безпеки МВС України.

2.4. Перевезення зброї фізичними особами

2.4.1. Фізичні особи для перевезення вогнепальної, пневматичної, холодної зброї і боєприпасів у межах України під час реєстрації авіаквитків пред’являють дозвіл на право зберігання й носіння кожної одиниці зброї, виданий відповідним органом внутрішніх справ, або дублікат дозволу на придбання зброї з відміткою торговельної організації про реалізацію зброї.

2.4.2. Норми боєприпасів, пороху для перевезення фізичними особами багажем не повинна перевищувати такої ваги:

– набоїв до вогнепальної зброї всіх калібрів – 10 кг;

– бездимного пороху і виробів з нього – 10 кг;

– димного пороху – 5 кг;

– вироби з димного пороху – 5 кг;

– капсулів – 5 кг .

2.4.3. Газові балончики, патрони до газових пістолетів та револьверів для перевезення пасажирськими рейсами не приймаються.

2.4.4. Газові балончики, патрони для газових пістолетів і револьверів, вилучені в пасажира під час проведення контролю на безпеку, передаються в орган внутрішніх справ згідно з вимогами технології проведення контролю на безпеку, затвердженої керівником авіаційного суб’єкта.

2.4.5. Фізичні особи пред’являють для перевезення вогнепальну, пневматичну, холодну (арбалети ) зброю в зачохленому, розрядженому та розібраному стані (якщо це можливо).

2.4.6. Здавання пасажиром зброї на період польоту не звільняє його від загальної процедури контролю на безпеку і подання до такого контролю ручної поклажі і багажу.

2.4.7. Перевезення зброї здійснюється у місці, не доступному будь-якої особі на борту ПС протягом польоту.

2.4.8. Про наявність зброї на борту робиться відповідний запис у польотних документах, а командир ПС інформується про власника зброї і місце, яке останній займає в салоні.

2.4.9. Зброя та набої до неї після завершення польоту повертаються пасажиру співробітником служби АБ аеропорту призначення.

2.4.10. Дозволи на право ввезення і вивезення зброї громадянами України видаються ГУМВС та УМВС України.

2.4.11. Дозволи на ввезення і вивезення зброї та боєприпасів іноземним громадянам видаються МВС України.

3. Обов’язки авіаційних суб’єктів для забезпечення безпечного перевезення зброї пасажирськими рейсами

3.1. Аеропорт відправлення забезпечує:

3.1.1. Інформування пасажирів про необхідність повідомлення агента з реєстрації авіаквитків про наявність зброї та боєприпасів під час реєстрації або працівника служби авіаційної безпеки до початку проходження контролю на безпеку (у разі, якщо місце реєстрації розміщується після пункту контролю на безпеку).

3.1.2. Надійний зв’язок агента з реєстрації авіаквитків з начальником зміни служби авіаційної безпеки (САБ) аеропорту та черговим лінійного відділу внутрішніх справ (ЛВВС) в аеропорту.

3.1.3. Наявність приміщення з кулевловлювачем для перевірки стану зброї на розрядження.

3.1.4. Перевірку працівником САБ документів у пасажира на право зберігання та носіння зброї або дубліката дозволу на придбання зброї з відміткою торговельної організації про реалізацію зброї.

3.1.5. Наявність у кожній зміні працівника САБ, підготовленого для перевірки зброї на розрядження.

3.1.6. Перевірку спеціалістом стану зброї на розрядження.

3.1.7. Службу організації перевезень аеропорту – карткою про тимчасове вилучення зброї та боєприпасів у пасажира на час його перельоту ПС перевізника (додаток 1) та пам’яткою пасажиру, який має зброю на борту ПС (додаток 2). (далі – Пам’ятка).

3.1.8. Доставку працівником САБ упакованої зброї та боєприпасів на борт повітряного судна для завантаження.

3.2. Експлуатант (перевізник зброї та боєприпасів) забезпечує:

3.2.1. Наявність на борту ПС переносного контейнера з надійним замком для розміщення зброї, боєприпасів на період польоту в місці, недоступному для пасажирів та екіпажу.

3.2.2. Екіпажі ПС – пеналами для збереження ключів від контейнерів.

3.2.3. Завантаження зброї у ПС у присутності працівника САБ аеропорту.

3.2.4. Передачу інформації в аеропорт призначення про перевезення зброї, боєприпасів на борту ПС, про заходи щодо прийняття зброї та боєприпасів і видачі її пасажиру.

3.2.5. Забороняється перевезення зброї і боєприпасів фізичних осіб на ПС, не обладнаних контейнерами з надійними замками для її збереження.

3.3. Аеропорт призначення забезпечує:

3.3.1. Прийняття зброї і боєприпасів працівником САБ від екіпажу ПС та супроводження контейнера зі зброєю від ПС до місця, установленого для передачі зброї пасажирові.

3.3.2. Визначення приміщення для передання зброї і боєприпасів пасажирові.

3.3.3. Передачу зброї і боєприпасів пасажиру в установленому згідно з цією Інструкцією порядку.

4. Порядок оформлення документів для перевезення зброї і боєприпасів повітряним транспортом та приймання – передавання її між авіаційними суб’єктами

4.1. В аеропорту відправлення:

4.1.1. Пасажир, який здійснює перевезення зброї і боєприпасів, повідомляє агенту з реєстрації авіаквитків або працівнику САБ на пункті контролю на безпеку про наявність зброї і боєприпасів.

4.1.2. Агент з реєстрації авіаквитків викликає начальника зміни САБ аеропорту та працівника ЛВВС в аеропорту для оформлення зброї і боєприпасів до перевезення.

4.1.3. Начальник зміни САБ аеропорту разом з працівником ЛВВС в аеропорту:

перевіряє документи, що засвідчують особу пасажира;

перевіряє дозвіл на право зберігання і носіння зброї або дублікат дозволу на право придбання зброї з відміткою торговельної організації про реалізацію зброї.

4.1.4. В іноземному аеропорту генеральний агент (представник експлуатанта) за наявності пасажира зі зброєю і боєприпасами діє у відповідності до правил та процедур, установлених у країні перебування.

4.2. Начальник зміни служби авіаційної безпеки:

4.2.1. Заповнює картку про тимчасове вилучення зброї та боєприпасів у пасажира на час його перельоту ПС (у 4 примірниках, додаток 1).

4.2.2. Передає оформлені і підписані картки: пасажиру – N 1, агенту з реєстрації авіаквитків – N 2, командиру ПС – N 3, а N 4 залишається в САБ аеропорту.

4.2.3. Приймає зброю та боєприпаси від пасажира під підпис в картках N 1 та N 2.

4.2.4. Контролює перевірку пасажиром стану зброї на розрядження.

4.2.5. Розміщує зброю в контейнері окремо від боєприпасів, закриває контейнер на замок, пломбує або запечатує його.

4.2.6. Супроводжує контейнери зі зброєю та боєприпасами до ПС і передає їх члену екіпажу, відповідальному за завантаження ПС, під підпис в картках N 3 та N 4.

4.2.7. В іноземному аеропорту ця процедура виконується згідно з правилами, установленими в країні перебування.

4.3. Член екіпажу, який відповідає за завантаження повітряного судна:

розміщує контейнери зі зброєю та боєприпасами у багажному відсіку, передбаченому п. 2.2 цієї Інструкції, а ключ опечатаного пеналу передає командиру ПС для збереження.

4.4. Відповідальна особа перевізника:

4.4.1. Передає інформацію в аеропорт призначення про рейс, яким перевозяться зброя та боєприпаси, їх вид і кількість, прізвище пасажира (пасажирів) – власника зброї, номери багажних бирок контейнерів зі зброєю та боєприпасами (при необхідності – пароль (шифр замка) для одержання зброї і боєприпасів начальником зміни САБ аеропорту призначення).

4.4.2. Пасажир, якому оформлено дозвіл на перевезення зброї і боєприпасів, контроль на безпеку проходить на загальних підставах.

4.4.3. Контейнери для перевезення зброї і боєприпасів повинні бути обладнані надійними замками.

4.5. В аеропорту призначення:

4.5.1. Відповідальна особа аеропорту призначення доповідає начальнику зміни САБ аеропорту про час прибуття літака зі зброєю і боєприпасами на борту ПС.

4.5.2. Особа перевізника, відповідальна за розвантаження ПС, відмикає контейнери зі зброєю та боєприпасами і передає її начальнику зміни САБ під підпис в картці N 3.

4.6. Начальник зміни служби авіаційної безпеки:

4.6.1. Зустрічає рейс і після висадки пасажирів одержує зброю і боєприпаси від відповідального за розвантаження члена екіпажу під підпис в картці N 3.

4.6.2. Супроводжує зброю і боєприпаси до приміщення, призначеного для передачі її пасажиру.

4.6.3. Перевіряє документи, що засвідчують особу пасажира та його дозвіл на право, зберігання і носіння вогнепальної зброї або дублікат дозволу на право придбання зброї з відміткою торгівельної організації про реалізацію зброї.

4.6.4. Отримує від пасажира відривні корінці багажних бирок.

4.6.5. Передає зброю і боєприпаси пасажиру під підпис в картці N 1, який залишається у начальника зміни САБ аеропорту призначення.

4.6.6. Картки про тимчасове вилучення зброї і боєприпасів у пасажира на час його перельоту ПС перевізника зберігаються в службі авіаційної безпеки, льотній службі та службі організації перевезень протягом 1 року.

4.6.7. Юридична особа, яка має намір перевезти зброю і боєприпаси повітряним транспортом, оформлює її для перевезення через вантажний склад за попереднім (за 3 доби) письмовим узгодженням в такому порядку:

відправник представляє зброю і боєприпаси в спеціально виготовлених контейнерах з надійними замками та опломбовує тару;

зброя і боєприпаси оформлюються і приймаються до перевезення як вантаж згідно з Інструкцією з організації перевезень вантажів повітряним транспортом, затвердженою наказом Мінтрансу України від 15.07.2004 N 630 ( z0958-04 ), та зареєстрованою Мін’юстом України 02.08.2004 за N 958/9557;

при необхідності працівник САБ перевіряє стан зброї на розрядження у присутності відправника (крім зброї, що має заводську упаковку і перевозиться у розібраному стані);

транспортування упакованої зброї в межах контрольованої зони аеропорту здійснюється у супроводі працівника САБ аеропорту та працівника лінійного відділу внутрішніх справ в аеропорту.

4.7. Порядок перевезення пасажирів зі зброєю в салоні повітряного судна

4.7.1. Уповноважені співробітники правоохоронних органів у передбачених законодавством України випадках мають право перебувати під час польоту на борту ПС озброєними табельною вогнепальною зброєю у разі виконання ними спеціальних заходів щодо: охорони вищих посадових осіб держави, забезпечення безпеки учасників кримінального судочинства, працівників суду, правоохоронних органів та їх близьких родичів, супроводження фельдпошти та спецвантажів, конвоювання арештованих.

4.7.2. Особи, указані у п. 5.1. повинні мати спеціальний дозвіл, який подається до САБ аеропорту під час реєстрування авіаквитків. Вони попереджаються співробітниками САБ про неприпустимість будь-яких дій із застосуванням зброї на борту без погодження з командиром ПС. Екіпаж інформується про перебування на борту озброєних пасажирів, а в польотних документах робиться відповідний запис.

4.7.3. Опечатані валізи (контейнери, упаковки), що супроводжуються озброєними вповноваженими особами за наявності відповідних документів візуальному огляду з розкриттям не пидлягають.

Контроль на безпеку в таких випадках здійснюється виключно із застосуванням спеціальних технічних засобів безпеки.

5. Обов’язки юридичних осіб для забезпечення безпечного перевезення озброєної особи в салоні повітряного судна

5.1. Організація – відправник:

надсилає запит до експлуатанта на дозвіл перевезення озброєної особи в салоні ПС за 3 доби до запланованої дати вильоту. У запиті за підписом керівника зацікавленої організації, який завірений гербовою печаткою, зазначається докладна інформація про маршрут прямування, а також обґрунтування необхідності доступу до зброї під час польоту;

контролює, щоб особа, яка перевозиться зі зброєю, була підготовлена щодо поводження зі зброєю та мала необхідні документи:

документ, що посвідчує особу;

дозвіл на право зберігання та носіння зброї;

завдання на відрядження (виконання особливого завдання).

5.2. Експлуатант (перевізник):

повідомляє зацікавлену організацію про згоду на перевезення озброєної особи та про час проведення реєстрації пасажира (до основного потоку пасажирів) і необхідних процедур;

повідомляє службу авіаційної безпеки аеропорту та службу організації перевезень про наявність пасажира зі зброєю і час його реєстрації;

у разі необхідності пересадки пасажира на другий рейс сповіщає іншого перевізника та САБ аеропорту пересадки про дані пасажира зі зброєю;

інформує осіб, які мають при собі зброю, про те, що вони не повинні втручатись у разі виникнення будь-яких інцидентів під час польоту без згоди командира ПС.

5.3. Начальник зміни служби авіаційної безпеки аеропорту відправлення:

проводить під підпис у Пам’ятці інструктаж озброєних осіб про правила поведінки на борту повітряного судна;

перший примірник Пам’ятки видається КПС, другий – залишається у начальника зміни САБ;

контролює проведення контролю на безпеку осіб, які мають при собі зброю;

супроводжує озброєних осіб до ПС;

інформує бортпровідника про кількість озброєних пасажирів, їх місця в салоні та передає Пам’ятку для осіб, які мають при собі зброю.

5.4. Екіпаж експлуатанта (перевізника):

бортпровідник – приймає пасажира (пасажирів) зі зброєю й інформує КПС та інших пасажирів зі зброєю про місце кожного з них; здійснює посадку в літак пасажирів, які мають при собі зброю, до загальної посадки пасажирів, висадку – після виходу всіх пасажирів;

не подає алкогольні напої особам, які мають при собі зброю під час польоту;

у разі необхідності пересадки пасажира зі зброєю на інше ПС експлуатант забезпечує інформування про це наступного перевізника. При цьому друга копія Пам’ятки для осіб, які мають при собі зброю, передається пасажиру для пред’явлення при посадці на трансферний рейс.

КАРТКА про тимчасове вилучення зброї та боєприпасів у пасажира на час його перельоту ПС перевізника

ПАМ’ЯТКА пасажиру, який має зброю на борту ПС

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПРИ ПОСАДЦІ ТА ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РЕЙСУ

Наскільки корисна інформація?

Оцініть сторінку

Середній рейтинг 0 / 5. Кількість голосів: 0

Ще немає оцінок.