1. Стаття 82: передбачає недостатній фізичний розвиток, конституціональну високорослість, незбалансоване харчування.
Висновок про рівень фізичного розвитку особи з конституціональною високорослістю, з незбалансованим харчуванням дається на підставі індивідуальної оцінки ступеня розвитку м’язової системи, зросту та ваги тіла, окружності грудної клітки, ступеня вираженості підшкірно-жирової клітковини після стаціонарного обстеження з метою виключення патології (ендокринної системи, органів травлення).
Громадяни та військовослужбовці з хорошим фізичним розвитком та збалансованим харчуванням, пропорційною будовою тіла, на зріст не менше 150 см і вагою тіла 45 кг та більше визнаються придатними до військової служби, до навчання у ВВНЗ та призначаються за видами (родами) військ, військової спеціальності відповідно до ТДВ.
2. Стаття 83:
1) до пункту «а» належать: сімейна дизавтономія (Райлі-Дея), багатосистемна дегенерація, нейрогенна ортостатична гіпотензія (синдром Шая-Дрейджера).
2) до пункту «б» належить значно виражена ідіопатична периферична вегетативна невропатія (ідіопатична вегетативна недостатність – синдром Бредбері-Еглстона) з частими синкопальними станами (прості та судомні знепритомнення 1 раз і частіше на місяць), які підтверджуються військовими або медичними документами.
3) до пункту «в» належить ідіопатична периферична вегетативна невропатія (ідіопатична вегетативна недостатність – синдром Бредбері-Еглстона) з помірно вираженими проявами, синкопальними станами (прості та судомні знепритомнення рідше 1 разу на місяць), які підтверджується військовими або медичними документами.
Особи зі схильністю до станів з втратою свідомості (незалежно від їх частоти) – непридатні до керування транспортними засобами, до роботи на висоті, біля рухомих механізмів, вогню та води.
Психогенну вегетативну дистонію з гіпервентиляційним та кардіалгічним синдромами розглядати як соматоформну дисфункцію вегетативної нервової системи (F45.3 за МКХ 10) згідно зі статтею 17 додатка 1 до Положення.
Психовегетативні пароксизми – панічні розлади (F41.0 за МКХ 10) розглядати згідно зі статтею 17 додатка 1 до Положення.
3. Стаття 84: передбачає ангіотрофоневроз кінцівок як особливу форму ангіодистонії.
1) до пункту «а» належать ангіотрофоневрози III-IV стадій (гангренозно-некротична форма), для яких характерна наявність фліктен, надзвичайно болючих поверхневих виразок на кінчиках пальців, акросклероз, склеродактилія, дистрофічні зміни нігтьових пластин, підвищена вразливість пальців, абсолютна непереносимість низьких температур.
2) до пункту «б» належать ангіотрофоневрози II стадії, які проявляються протягом 6 місяців від початку захворювання і характеризуються тривалим (більше години) нападоподібним больовим синдромом, що супроводжується акроціанозом пальців, вираженим гіпергідрозом та незначним їх набряком, відсутністю позитивного результату від повторного курсу лікування.
3) до пункту «в» належать ангіотрофоневрози I стадії (печія, біль, блідість, оніміння пальців протягом декількох хвилин), які виникають при переохолодженні та проходять самостійно.
4. Стаття 85: передбачає заїкання із захлинанням як особливі розлади емоцій.
1) до пункту «б» належать стійкі, що не піддаються тривалому, систематичному лікуванню, афонії функціонального походження.
Якщо є заїкання, то оглянутий підлягає поглибленому обстеженню невропатологом, психіатром, оториноларингологом, а за можливості – й логопедом.
Експертний висновок про ступінь придатності до військової служби виносить невропатолог на підставі даних обстеження та ретельного вивчення документів, одержаних з військової частини, ТЦК та СП, з місця навчання або роботи.
Ступінь вираження заїкання визначається шляхом динамічного нагляду за станом мовної функції в різних умовах та оцінюється за моментом найбільш вираженого прояву захворювання.
Суттєве значення в експертній оцінці має характеристика командування та вказівка на те, якою мірою заїкання впливає на виконання військовослужбовцем службових обов’язків на займаній посаді.
Помірним заїканням, яке не обмежує придатності оглянутого до військової служби, уважається лише затримка вимови (спотикання) на початку фрази, решта слів невеликої фрази на одному диханні вимовляється вільно або злегка сповільнено, але без повторювання слів.
5. Стаття 86: передбачає наявність неорганічного енурезу.
Громадяни та військовослужбовці, які страждають на нічне нетримання сечі, направляються на стаціонарне обстеження та лікування. Факт наявності нічного нетримання сечі повинен бути підтверджений службовою, медичною характеристиками та актами спостереження з військової частини.
Обстеження повинно бути повним і комплексним за участю невропатолога, уролога та психіатра. Якщо нетримання сечі є одним із симптомів захворювання нервової або сечостатевої систем, то постанова приймається за статтею Розкладу хвороб, яка передбачає основне захворювання.
За відсутності патології з боку сечостатевої системи експертний висновок виносить невропатолог.
У разі коли спостереження та результати стаціонарного обстеження, а також дані, одержані з ТЦК та СП, підтверджують наявність неорганічного енурезу та відсутність ефекту від лікування, оглянуті визнаються непридатними до військової служби.
3) у додатку 3:
заголовок таблиці «Б» викласти в такій редакції:
«Особи, які приймаються (призиваються) та проходять військову службу, службу у військовому резерві з числа осіб рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу»;
у заголовку графи 8 таблиці «Б» слова «міжнародних миротворчих операціях» замінити словами «міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки»;
заголовок таблиці «В» викласти в такій редакції:
«Особи, які відбираються для навчання (служби) та проходять військову службу, службу у військовому резерві за окремими військово-обліковими спеціальностями ВМС ЗС України»;
заголовок таблиці «Г» викласти в такій редакції:
«Особи, які відбираються для навчання (служби) та проходять військову службу, службу у військовому резерві за окремими військово-обліковими спеціальностями Збройних Сил України»;
4) в абзаці восьмому пункту 1 додатку 6 слова «окуліста: повікопід’йомник» замінити словами «офтальмолога: повікопідіймач».
5) у додатку 9:
заголовок додатка викласти в такій редакції:
«Довідка
районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки»;
слова «Р(М)ВК», «Військовий комісар», «військового комісаріату» замінити словами «районного (міського) ТЦК та СП», «Керівник ТЦК та СП», «ТЦК та СП» відповідно.
6) у додатку 10 слова «військового комісаріату», «цивільного (військового) лікувального закладу» замінити словами «ТЦК та СП», «закладу охорони здоров’я (установи)» відповідно.
7) у додатку 13 пункт 8 виключити.
8) у додатках 14, 15 слова «військовим комісаріатом» замінити словами «ТЦК та СП».
9) у додатку 17 слова «РВК», «№ історії хвороби» замінити словами «ТЦК та СП», «№ медичної карти стаціонарного хворого» відповідно.
10) у пункті 32 Переліку хвороб, які перешкоджають виїзду дітей з батьками за кордон, наведеного у додатку 18 слова «Вегетосудинна дистонія» замінити словами «Розлади вегетативної нервової системи».
11) у додатку 19:
заголовок додатка викласти в такій редакції:
«Протокол № _____
засідання штатної військово-лікарської комісії»;
слова «військовому лікувальному закладі», «ПОСТАНОВИЛИ» замінити словами «закладі охорони здоров’я», «ПОСТАНОВИЛИ (ВИРІШИЛИ)» відповідно.