- Перед тим, як заговорити з людиною, у якого знижений слух, дайте знак, що Ви збираєтеся їй щось сказати. Щоб привернути увагу людини, яка погано чує, помахайте їй рукою або поплескайте по плечу.
- Розмовляючи з людиною, у якої поганий слух, дивіться прямо на неї.
- Ваш співрозмовник повинен мати можливість стежити за виразом вашого обличчя.
- Підійдіть, якщо можна, до нечуючої людині ближче, говоріть повільно та чітко, але не надто голосно. Деякі люди можуть чути, але сприймають окремі звуки неправильно. В цьому випадку говоріть голосніше та чітко, підбираючи відповідний рівень. В іншому випадку знадобиться лише знизити висоту голосу, так як людина втратила здатність сприймати високі частоти.
- Щоб привернути увагу людини, яка погано чує, назвіть її ім’я. Якщо відповіді немає, можна злегка зачепити людину або ж помахати рукою.
- Говоріть ясно, рівно та повільно, використовуйте прості фрази й уникайте несуттєвих слів. Не потрібно надмірно підкреслювати щось і кричати.
- Якщо вас просять повторити щось, спробуйте перефразувати свою пропозицію.
- Потрібно використовувати вираз обличчя, жести, рухи тіла, якщо хочете підкреслити або прояснити сенс сказаного.
- Переконайтеся, що Вас зрозуміли. Не соромтеся запитати, чи зрозумів Вас співрозмовник.
- Іноді контакт досягається, якщо з нечуючим говорити пошепки. В цьому випадку поліпшується артикуляція рота, що полегшує читання з губ.
- Якщо Ви повідомляєте інформацію, яка включає в себе номер, технічний або інший складний термін, адресу, напишіть її, щоб вона була точно зрозуміла.
- Якщо існують труднощі при усному спілкуванні, запитайте, чи не буде простіше листуватися. Не забувайте про середовище, яке Вас оточує. У великих або багатолюдних приміщеннях важко спілкуватися з людьми, які погано чують.
- Яскраве сонце або тінь теж можуть бути бар'єрами.
- Дуже часто нечуючі люди використовують мову жестів. Якщо Ви спілкуєтеся через сурдоперекладача, не забудьте, що звертатися треба безпосередньо до співрозмовника, а не до перекладача.
- Не всі люди, які погано чують, можуть читати по губах. Вам найкраще запитати про це при першій зустрічі. Якщо Ваш співрозмовник володіє цією навичкою, пам'ятайте, що тільки три з десяти слів добре прочитуються.