Матеріали надані Всеукраїнською наркологічною асоціацією
При перевірці водія на стан спяніння, згідно з розділом ІХ наказу МВС України від 07.11.2015 року №1395 «Про затвердження Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», патрульний поліцейський повинен:
1) Провести огляд водія на стан алкогольного сп’яніння на місці зупинки транспортного засобу в присутності двох свідків;
2) Результати огляду зазначити в Акті огляду на стан алкогольного сп’яніння водія з використанням спеціальних технічних засобів;
3) Акт огляду на стан алкогольного сп’яніння з використанням спеціальних технічних засобів складається у двох примірниках, один з яких під підпис вручається особі, щодо якої проводився цей огляд. У разі виявлення стану алкогольного сп’яніння в результаті проведення огляду з використанням спеціальних технічних засобів складається протокол про адміністративне правопорушення, до якого долучаються акт огляду на стан сп’яніння та роздруківка із результатом огляду з використанням спеціального технічного засобу (у разі наявності).
УВАГА! В Акті на стан алкогольного сп’яніння з використанням спеціальних технічних засобів, у графі «Огляд проведений у зв’язку з виявленими ознаками», обов’язково писати ознаки: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці; звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість+додаткові ознаки (див. нижче).
У графі «Результати огляду на стан сп’яніння» писати: Проба позитивна; Кількісний показник проміле та словами: «Направляється на позачерговий наркологічний медичний огляд».
До процедури оформлення водія
Водій + Огляд + Два свідки + Акт на сп’яніння (ознаки+направлення на ПМО) + протокол про адміністративне правопорушення.
УВАГА! У протоколі обов’язково, в графі «До протоколу додаються», вписати: Акт огляду на стан алкогольного сп’яніння з використанням спеціальних технічних засобів і розбірливо словами: «Направлення на позачерговий наркологічний медичний огляд».
Додаткові ознаки станів сп’яніння для обов’язкової фіксації в Протоколі та Акті
1. Додаткові та особливі ознаки сп’яніння в руховій сфері (в протоколі зазначаються таким чином):
1.1. «Тремтіння повік» (виявлення – пропонують примружити повіки);
1.2. «Тремтіння язика» (виявлення – пропонують висунути язик).
2. Особливою ознакою при огляді очей і зіниць є НІСТАГМ при погляді вбік. Ністагм – це посмикування очних яблук. Виявляється таким чином: водієві пропонується постежити лише очима за горизонтальними переміщеннями пальця патрульного, що знаходиться на відстані 30 см від голови водія. В нормі посмикувань очного яблука не повинно бути. В протоколі ознака зазначається одним словом:
2.1. «Ністагм».
3. Додаткові та особливі («надзвичайні») ознаки сп’яніння в поведінці водія:
3.1. «Дуже дратівливий(а)»: В протоколі зазначається цими двома словами;
3.2. «Дуже збуджений(а)»: В протоколі зазначається цими двома словами;
3.3. «Дуже агресивний(а)»: В протоколі зазначається цими двома словами;
3.4. «Дуже ейфоричний(а)», коли особа багато і голосно сміється чи регоче, неадекватно радіє якимось подіям або обставинам, демонструє свої «таланти», приміром, співає, стрибає тощо. В протоколі зазначається двома словами;
3.5. «Дуже загальмований(а)(варіант 1)» або «Дуже пригнічений(а) (варіант 2)», коли особа має сумний, депресивний вигляд, говорить повільно, тихим голосом, можливо плаче та/чи в чомусь себе надмірно звинувачує. В протоколі зазначається двома словами з варіанту 1 або 2.
4. Додаткові та особливі ознаки сп’яніння щодо стану свідомості, коли водій називає помилково чи не може назвати взагалі:
- день, місяць, число – це ознаки орієнтації в часі;
- де знаходиться (місто, місце, адреса) – це ознаки орієнтації в місці;
- своє ім’я повністю – це ознаки орієнтації в собі.
Приклади питань: «Назвіть який сьогодні день» чи «Як називається вулиця, де Ви знаходитеся зараз». В протоколі ознаки зазначаються таким чином:
4.1. «Дезорієнтований(а) в місці, в часі, в собі» або
4.2. «Дезорієнтований(а) в … - в чомусь одному з зазначеного в попередньому варіанті».