Купівля нового авто в салоні є, мабуть, самим надійним і безпечним способом придбання транспортного засобу, тим більше що всі турботи з оформлення автомобіля лягають на дилера. Але спершу варто з’ясувати, в якому автосалоні найкраще купити машину. Багато в чому вибір залежить від репутації салону, тому уважно вивчіть відгуки покупців це допоможе визначити ступінь довіри до автосалону і якість обслуговування клієнтів.
Вибір автомобіля є, мабуть, найскладнішим завданням, так як необхідно врахувати не тільки його первинну вартість, а й подальше технічне обслуговування (витрати на бензин, комплектуючі, поточний ремонт та інше). Крім того, при покупці машини з салону краще заздалегідь ознайомитися з технічними характеристиками обраного вами авто. Це обумовлено тим фактом, що продавці-консультанти нерідко завищують або занижують характеристики транспортного засобу, роблячи його, таким чином, більш привабливим для покупця.
Найкращий час для покупки автомобіля — наприкінці поточного і початку наступного року. Саме в цей період знижки доходять до 10-20% від початкової вартості. Зниження цін на авто пов’язане з необхідністю салонів звільнити місця і потужності під нові машини. Крім того, безсумнівним плюсом покупки автомобіля в даний період є можливість отримати в подарунок кілька приємних опцій або аксесуарів, за які раніше довелося би доплачувати.
Процедура покупки авто в салоні супроводжується складанням і підписанням договору купівлі-продажу транспортного засобу. Для цих цілей у більшості автосалонів є стандартні договори, зміст яких навряд чи будуть міняти під індивідуальні запити клієнта. Тим не менш, не варто відразу ж підписувати документи, уважно прочитайте всі пункти контракту. Крім того, щоб зробити покупку машини максимально безпечною, зверніть увагу, щоб в договорі чітко були прописані такі пункти:
- терміни поставки автомобіля (вони повинні бути зафіксовані в календарних днях)
- сума авансу і процедура його повернення, в разі вашої відмови від придбання авто
- вказана повна модифікація моделі, по якій можна встановити точну комплектацію
Процедура оформлення покупки нового автомобіля тягне за собою необхідність реєстрації ТЗ в сервісному центрі МВС. Для реєстрації нового авто досить подати такі документи:
- договір з печаткою продавця
- індивідуальний податковий номер (ІПН)
- паспорт або інший документ, що підтверджує особу
- квитанції про оплату реєстрації та комплекту номерних знаків
У сервісному центрі ви отримаєте свідоцтво про реєстрацію (технічний паспорт) та комплект номерних знаків. Після реєстрації дається 3 дні на оформлення обов’язкової страховки (ОСАГО).
Купити машину мало, потрібно ще бути дуже уважним при її отриманні з автосалону. Головне правило безпечного придбання автомобіля — нічого не підписувати, не переконавшись у якості автомобіля. Як тільки ви підпишете всі необхідні документи і покинете салон, будь-які виявлені пізніше пошкодження стануть придбаними вами особисто і довести щось автосалону буде вкрай проблематично. Тому при отриманні автомобіля обов’язково перевірте:
- комплектацію автомобіля і цілісність лакофарбового покриття
- роботу замків і всіх систем автомобіля (склопідйомників, ременів безпеки і т.д.)
- справність світлових приладів (ближній і далекий світ, поворотники, габаритні вогні)
- роботу двигуна, наявність і рівень рідин у всіх бачках, а також рівень масла і т.п.
На сьогоднішній день інтернет є найбільшим і найрозвиненішим майданчиком для купівлі та продажу автомобілів з пробігом. В Україні існує кілька великих сайтів з оголошеннями про купівлю, продаж, оренду та обмін машин. Купівля-продаж потриманих авто все частіше проводиться за допомогою автосайтів (авторинків), на яких можна купити не тільки машини з України, а й авто з Європи, Польщі, Німеччини, Росії, Румунії та ін.
На даний момент є кілька способів купити б/в автомобіль. Всі вони відрізняються ціною, швидкістю і додатковими перевірками. Провести процедуру оформлення купівлі/продажу авто з пробігом в Україні сьогодні можна:
- уклавши договір купівлі-продажу у нотаріуса
- оформивши договір через комісійний магазин
- виписавши нотаріальну генеральну довіреність
- уклавши договір купівлі-продажу в сервісному центрі МВС
Найбільш надійним способом купівлі машини з пробігом є укладання договору купівлі-продажу у приватного або державного нотаріуса. При цьому, для переоформлення прав власності на транспортний засіб, немає необхідності знімати авто з обліку (абз. 2 п. 33 Постанови КМУ №1388 від 09.07.1998 «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів»). В цілому, основною перевагою нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу автомобіля є гарантія безпеки та законності угоди, бо нотаріус перевіряє документи і відсутність обтяжень (арешти, заборони, кредити) на машину.
Ще одним способом проведення операції купівлі продажу автомобіля в Україні є оформлення генеральної довіреності. З фінансової точки зору цей варіант є більш економним в порівнянні з посвідченням договору купівлі-продажу і займає менше часу. Однак з юридичної точки зору генеральна довіреність має істотний недолік — не дає права власності на авто. Більш того, довіреність може бути відкликана в будь-який момент, а ви ризикуєте втратити і гроші, і машину.
Оформлення угоди купівлі-продажу автотранспорту через комісійний магазин (автосалони з майданчиками trade-in) проводиться відповідно до Порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами. При цьому, податок з першого продажу в році легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера не стягується. За повторну реалізацію ТЗ в поточному році або продаж вантажного автомобіля, автобуса, причепа, тягача податкова ставка становить 5% від вартості (статті 167.2 і 173.1 Податкового Кодексу України).
Порядок переоформлення прав власності на транспортні засоби може проводитися безпосередньо в сервісному центрі МВС (раніше МРЕВ). Договір купівлі-продажу машини складається сторонами угоди індивідуально (готується заздалегідь з узгодженням всіх пунктів) або за основу приймається бланк типового договору, виданий в СЦ МВС. Угода оформляється в присутності працівника центру і засвідчується печаткою. Після цього проводиться пряма перереєстрація на нового власника.
Оригінал статті: www.lawportal.com.ua