Автомат Калашнікова АК-74

Автомат Калашнікова АК-74

АК-74

Тактико-технічні характеристики
АК-74
  Калібр, мм
  5,45
  Патрон
5,45×39 (зразок 1974)
  Довжина, мм
  940
  Довжина ствола, мм
  415
  Вага, кг
  3,07
  Ємність магазину, патронів
  30
  Прицільна дальність, м
  1000
  Темп стрільби, вистр./хв
  600

АК-74

Автомат АК 74 у неповному розборі: 1 – ствол зі ствольною коробкою з ударно-спусковим механізмом, прицільним пристосуванням, прикладом та пістолетною рукояткою; 2 – дульне гальмо; 3 – кришка ствольної коробки; 4 – рама затвора з газовим поршнем; 5 – затвор; 6 – поворотний механізм; 7 – газова трубка зі ствольною накладкою; 8 – цівка; 9 – магазин; 10 – шомпол

Конструкція АК-74

Конструкція базового АК-74 повторювала АКМ, з яким уніфіковано 9 вузлів (36%) та 52 деталі (53%) автомата АК 74. Загальний обсяг уніфікованих з АКМ технологічних операцій на АК 74 становило близько 70%. Масовий випуск 5,45-мм автоматів із припиненням випуску АКМ організували 1975 р. нових площах з новою побудовою технологічних циклів. Більшу кількість деталей автомата (газова камера, кільце цівки, спусковий гачок, колодка прицілу, опора мушки) виконували з точних литих заготовок за моделями, що виплавляються. Стовбури виготовлялися ротаційним куванням з одночасним формуванням каналу ствола і патронника (ця технологія була освоєна ще для 7,62-мм стволів АКМ. техніки.
Автоматика АК-74 має газовий двигун із довгим ходом поршня. Замикання каналу ствола здійснюється поворотом затвора, при цьому два бойові виступи затвора заходять у відповідні пази ствольної коробки. Істотним нововведенням у конструкції автомата стало двокамерний дульний пристрій, що вирішує завдання дульного гальма, компенсатора та пламегасника. При пострілі порохові гази надходять до газової камери, газовий поршень починає рухатися назад разом із затворною рамою. Рама затвора проходить деяку відстань до падіння тиску в каналі стовбура, потім скіс на її внутрішній поверхні тисне своєю гранню на виступ затвора і провертає його.
При відмиканні затвора АК-74 відбувається попередній зсув («страгування») гільзи, що знаходиться в патроннику. Це зменшує зчеплення гільзи зі стінками патронника і запобігає її розриву при подальшому вилученні. Розчепившись зі ствольною коробкою, затвор підпружиненим викидувачем витягує стріляну гільзу і рухається назад разом із рамою затвора, при цьому стискається зворотна пружина і зводиться курок. Стріляна гільза, ударившись об жорсткий відбивач ствольної коробки, викидається праворуч через вікно ствольної коробки. Досягши крайньої задньої точки, рама затвора з затвором під дією зворотної пружини йдуть вперед, затвор підхоплює черговий патрон з магазину і надсилає його в патронник.

Деталі

Порівняно масивна рама затвора при легкому затворі, «вивішене» положення рухомих деталей у ствольній коробці АК-74, «винос» основної маси рами за межі ствольної коробки забезпечують роботу системи навіть при сильній запиленості. Ударний механізм – куркового типу з курком, що обертається на осі, і П-подібною крученою бойовою пружиною. Спусковий механізм допускає ведення автоматичного та одиночного вогню. Одна деталь виконує функції перекладача видів вогню та прапорця неавтоматичного запобіжника. У положенні «запобіжник» він блокує спусковий гачок, шептала одиночного та автоматичного вогню і перешкоджає руху назад затворної рами, частково перекриваючи поздовжній паз між ствольною коробкою та її кришкою, при тому він також захищає ствольну коробку від попадання всередину бруду. Всі деталі автоматики та ударно-спусковий механізм зібрані у ствольній коробці.
Затвор, порівнюючи з АКМ – зменшено і не має в чашці кільцевого заглиблення, бойок виступає над дзеркалом затвора. Гніздо для викидувача у затворі АК-74 має вигляд відкритого паза. Газова трубка зі ствольною накладкою на задньому кінці має пружинну шайбу, що усуває її гойдання та розпірну дію на газову камеру. Автомат має традиційний секторний приціл. Найменший імпульс віддачі 5.45-мм патрона – 0,49 кгс проти 0,78 кгс патрона зразка 1943 р. – і дульне гальмо покращили кучність стрілянини з нестійких положень. Знесення кулі бічним вітром виявилося вдвічі менше, що дозволяє брати менші поправки на тих же далекостях. Дальність ефективної стрільби зросла з 400 до 500 метрів. За оцінками фахівців, АК 74 в 1,2-1,6 рази перевищує ефективність АКМ.

Особливості АК-74

Основним видом вогню з автомата АК-74 є автоматичний, причому найкращим є вогонь короткими чергами (до 5 пострілів). Магазин — коробчатий, секторної форми, із пластмасовим корпусом та шаховим розташуванням патронів. Є пристрій для спорядження магазину з обойми. Перші серії автоматів АК 74 мали пластмасову пістолетну рукоятку, дерев’яні приклад, цівку та ствольну накладку. Згодом приклад, цівку та ствольну накладку стали виготовляти з литої пластмаси. Згодом основним матеріалом виготовлення пластмасових деталей, включаючи корпус магазину, став поліамід чорного кольору. Нарівні з колишнім штик-ножем 6X4 до автоматів був прийнятий новий штик-ніж 6X5 з іншою формою зміцненого клинка і зручнішою рукояткою.
Якщо у вас виникнуть питання, пишіть нам на електронну пошту або у Facebook чи Telegram.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Найпопулярніші
Новіші Старіші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Наш сайт використовує cookies для покращення показників та якості контенту. Використовуючи сайт Патруль, ви погоджуєтесь з Політикою конфіденційності.
0
Ви можете прокоментувати даний матеріалx