БТР-3 — український бронетранспортер із колісною формулою 8×8. Озброєний бойовим модулем БМ-3М «Штурм» з автоматичною гарматою калібру 30-мм.

Бронетранспортер почали розробляти у 2000 році на замовлення компанії з ОАЕ, у 2015 році прийнятий на забезпечення ЗСУ.

Опис конструкції
Корпус
За рекомендаціями розробника — ДП «ХКБМ», для виготовлення корпусів може бути використана українська, бельгійська, польська та фінська сталі. Але корпус БТР має бути виготовлений з броні лише одного виробника.

Станом на 2017 рік було відомо що корпус бронетранспортерів зварюють із незагартованої сталі марки ATI500AR, а потім зварений корпус передають до ТОВ «Лозівський ковальсько-механічний завод», де в спеціальних печах весь корпус проходить процес загартовування в результаті чого сталь стає марки HB500MOD. Таким чином, бронекорпус БТР-3ДА виготовляється зі сталі марки HB500MOD, яка отримується з ATI500AR після загартування.

Модифікація БТР-3ДА має покращений бронезахист екіпажу (кількість шарів внутрішнього додаткового захисту зросла з 7 до 18), поліпшений захист проти уламків.

Озброєння
БМ «Шквал»
Докладніше: Шквал (модуль)
БТР-3У оснащений одномісним уніфікованим бойовим модулем «Шквал», в якому встановлено ряд систем озброєння, включаючи 30-мм гармату, 7,62-мм спарений кулемет, 30-мм автоматичний гранатомет і протитанкове кероване озброєння. Модуль був розроблений Державним науково-технічним центром артилерії і стрілецького озброєння України.

Конструкція бойового модуля «Шквал» дуже гнучка, що дає змогу легко замінити наявне озброєння на інше (наприклад, замінити керовані по дротах ракети типу «Конкурс» на керовані по дротах ракети типу «Ред Ерроу» або інші ракети, в тому числі і керовані по лазерному променю).

30-мм гармата подвійного живлення має готовий до використання боєкомплект з 350 снарядів. Боєкомплект 7,62-мм спареного кулемета становить 2500 патронів. З лівого боку башти встановлений 30-мм гранатомет, у якого 29 готових до використання гранат, і додатково 87 гранат перевозиться в резерві (три магазини, в кожному з яких знаходиться 29 гранат). Шість 81-мм-вих пускових установок димових/аерозольних гранат, що приводяться в дію електроспуском, встановлені по три штуки з кожної сторони башти для стрільби вперед.

БМ-3М «Штурм»
Докладніше: Штурм (модуль)
БТР-3Е1 може бути оснащений одномісним баштовим модулем БМ-3М «Штурм» із стабілізацією блоку озброєння у двох площинах. Озброєння модуля забезпечує ураження броньованої техніки, живої сили і вертольотів противника. Бойовий модуль «Штурм» розроблений конструкторським бюро ім. А. А. Морозова під керівництвом М. Д. Борисюка є одним з найбільш компактних і разом з тим найбільш потужним з існуючих модулів даного класу. Ще одна його відмітна риса — невеликий займаний внутрішній обсяг бойового відділення.

У модулі встановлена ​​30-мм гармата ЗТМ-1, 7,62-мм кулемет КТ, 30-мм автоматичний гранатомет КБА-117 і комплекс керованого озброєння «Бар’єр» з чотирма ракетами, які мають бронепробиття за динамічним захистом не менше 800 мм. Нарізна малокаліберна автоматична 30-мм гармата подвійного живлення оснащується боєкомплектом з 350 снарядів різного типу (БТ, ОБТ, ОФЗ). Боєкомплект 7,62-мм кулемета становить 2000 патронів. З лівого боку модуля встановлений 30-мм автоматичний гранатомет КБА-117.

Комплекс керування вогнем складається з оптико-електронного прицільного комплексу ОТП-20, інтегрованого з системою управління стрільбою ПТРК «Бар’єр» та стабілізатором озброєння СВУ-500 у вертикальній і горизонтальній площинах, що дає змогу вести вогонь на ходу. На башті встановлені по три штуки з кожної сторони 81-мм димові або аерозольні гранати «Хмара», що приводяться в дію електроспуском.

БМ «Парус»
Докладніше: Парус (модуль)
Почалися випробування моделі БТР-3 з баштовим модулем «Парус». У модулі встановлена ​​30-мм гармата КБА-1, 30-мм автоматичний гранатомет, 7,62-мм кулемет і комплекс керованого озброєння «Бар’єр» з двома ракетами.

Дистанційно-керований бойовий модуль «Парус», за характеристиками схожий на «Штурм». Основне конструктивна відмінність полягає в тому, що «Парус» не займає місця всередині корпусу базової машини.

Рухливість
Силове відділення бронетранспортера складається з дизельного двигуна Deutz BF6M1015 потужністю 326 к.с., з’єднаного з автоматичною трансмісією Allison MD3066. Силова установка і трансмісія встановлені Харківським конструкторським бюро з машинобудування ім. А. А. Морозова (при технічному сприянні компаній Дойц АГ і Аллісон Трансмішен). На замовлення машина може комплектуватись також двигуном компанії Mercedes-Benz.

Машина — плаваюча, на плаву приводиться в рух одним водометним рушієм, встановленим в кормовій частині корпусу. Для того, щоб приготувати машину до подолання водної перешкоди, водій, не виходячи з машини, піднімає водовідбивний щиток і включає дренажні насоси. У десантному відділенні розміщуються шість піхотинців, які заходять в машину і виходять з неї через двері з кожної сторони корпуса. Нижня частина дверей опускається вниз і формує сходинку, а верхня частина відкривається в бік по ходу руху машини. На даху також є люки. Вогневі гнізда з приладами спостереження встановлені по бортах і спереду машини.

Модифікації

БТР-3Е1
БТР-3У «Мисливець» — глибока переробка БТР-94К з двигуном Deutz BF6M1015, потужністю 326 к.с. і автоматичною трансмісією Allison MD3066, або двигуном UTD-20, потужністю 300 к.с. До складу озброєння входить бойовий модуль КБА-105 «Шквал» з 30-мм автоматичною гарматою ЗТМ-1, спарений з нею 7,62-мм кулемет КТ-7, 62, дві пускові установки ПТКР 9М114М «Конкурс-М» і 30-мм автоматичний гранатомет. Оснащений прицільним комплексом 0ТП-20, який інтегрований з системою управління стрільбою керованими ракетами і двоплощинним стабілізатором озброєння СВУ-500.
Сторож
БТР-3У1 — БТР-3У з бойовим модулем БМ-3С, збройною автоматичною гарматою ЗТМ-1 і 7,62-мм кулеметом ПКТ.
БТР-3Е — з двигуном UTD-20 або Deutz BF6M1015. Оснащений бойовим модулем БМ-3М «Штурм-М», до складу озброєння якого входить 30-мм автоматична гармата ЗТМ-1, спарений з нею 7,62-мм кулемет КТ-7,62, дві пускові установки (6 ракет) «Бар’єр» і 30-мм автоматичний гранатомет КБА-117.
БТР-3Е1 — БТР-3Е без UTD-20.
БТР-3Е ARV — тягач.
БТР-3Е CPWS-30 — машина вогневої підтримки, розроблена на основі БТР-3Е спільно з бельгійською компанією CMI Defence. Головною особливістю цього БТР стало двомісне бойове відділення з броньованою баштою кругового обертання Cockerill CSE 90LP, оснащене 90-мм гарматою з малим імпульсом відбою і спареним з нею 7,62-мм кулеметом. Башта і підбаштове відділення виконані у вигляді легкого і компактного бойового модуля, який можна встановлювати на різні типи бронетехніки. Вперше машина представлена в лютому 2013 року на виставці озброєння IDEX’2013.
БТР-3М1 — самохідний міномет, озброєний 81/82-мм мінометом і 12,7-мм кулеметом НСВТ.
БТР-3М2 — самохідний міномет, озброєний 120-мм мінометом і 12,7-мм кулеметом НСВТ.
БТР-3К — командирська машина.
БТР-3С — медична машина.
БТР-3БР — БРЕМ, обладнаний крюками, лебідками і бульдозерним ножем.
БТР-3РК — самохідний протитанковий комплекс, озброєний 4 пусковими установками ПТКР «Бар’єр» та 12,7-мм кулеметом НСВТ.
БТР-3ДА — враховано понад 740 зауважень в ході експлуатації під час війни на сході України. Оснащена бойовим модулем БМ-3М «Штурм» з стабілізацією в двох площинах.
БТР-3ДА

БТР-3ДА на виставці «Зброя та безпека 2016»
БТР-3ДА є подальшим розвитком бронетранспортеру з врахуванням досвіду війни на сході України.

Бронетранспортер БТР-3ДА швидший та маневреніший за попередників, у нього покращений бронезахист екіпажу, має оптико-електронний модуль з телевізійним та тепловізійним каналами. Завдяки цьому з’явилася можливість вести вогонь вночі. Додатковий енергоагрегат дозволяє управляти бойовим модулем без використання основної силової установки.

У першій половині 2016 року ДП «Київський бронетанковий завод» випустило перші два глибоко модернізовані БТР-3ДА. Ці бронетранспортери оснастили чотиритактним 6-циліндровим дизельним двигуном з рідинним охолодженням Deutz BF6M1015CP і автоматичною трансмісією Allison типу 3200SP.

В квітні 2016 року були завершені полігонні випробування створеного на основі БТР-3ДА командного варіанту, БТР-3К.

Завдяки встановленому на БТР-3ДА двигуні Deutz (360 к.с.) поліпшились характеристики маневреності та прохідності модернізованої машини. БТР-3ДА здолав підйом на гору з кутом у 30 градусів, рів завширшки 2 метра та перешкоду заввишки 0,7 метра. До того ж при завантаженості у 16,5 тонн, доведеної до бойової маси, бронетранспортер БТР-3ДА розвив максимальну швидкість по шосе 104 км/год.

Бронетранспортер БТР-3ДА оснащений баштовим модулем БМ-3 «Штурм» зі стабілізацією блоку озброєння у двох площинах (стабілізацію забезпечує сучасний цифровий стабілізатор високої точності СВУ-504С з використанням твердотільних гіроскопів). Для посилення вогневої потужності на нього встановлено 30-міліметрову автоматичну гармату ЗТМ-1 (з боєкомплектом 350 пострілів). Крім того, на бойовому модулі додатково розташовано дві пускові установки для протитанкових керованих ракет «Бар’єр», а також 30-міліметровий автоматичний гранатомет КБА-117 та спарений кулемет КТ-7,62 мм (з боєкомплектом 2000 набоїв)

Бойовий модуль бронетранспортера БТР-3ДА також містить телевізійні засоби прицілювання та тепловізійні прилади для забезпечення можливості вести вогонь уночі. А система панорамного огляду дозволяє членам екіпажу тримати в полі зору місцевість під розгорнутим кутом (майже 360 градусів).

БТР-3Е прийнятий на забезпечення Збройних Сил України у 2015 році, але в ході його експлуатації у військах було виявлено та висловлено низку зауважень, загалом більше 700. Для їхнього усунення та доопрацювань змінили комплектацію бойової машини, додали нові системи і доопрацювали наявні за побажанням українських військових.

В грудні 2021 року стало відомо, що БТР-3ДА модель перебуває на державних випробуваннях, необхідних для можливості прийняття на озброєння

Наскільки корисна інформація?

Оцініть сторінку

Середній рейтинг 0 / 5. Кількість голосів: 0

Ще немає оцінок.

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Наш сайт використовує cookies для покращення показників та якості контенту. Використовуючи сайт Патруль, ви погоджуєтесь з Політикою конфіденційності.
0
Ви можете прокоментувати даний матеріалx